Moto Trail

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις κατηγορίες, στις φωτογραφίες, και στα link όλων των δημόσιων συζητήσεων.

Επίσης, με την σύνδεση σας θα μπορείτε να δείτε το φόρουμ χωρίς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε κάθε σελίδα.

Login, to gain access in all forum categories, pictures, and links attached in forum discussions.
Honda Transalp 700 Vs Suzuki V-Strom 650552

Honda Transalp 700 Vs Suzuki V-Strom 650

Share

Ψηφοφορία

Ποιά από τις δύο καλύτερα;

[ 21 ]
    60% [60%] 
    [ 14 ]
    40% [40%] 

Σύνολο Ψήφων: 35

panisk
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2703
    Ημερομηνία εγγραφής: 14/07/2010
    Τόπος: Σε αυτόν τον κόσμο!

Απ: Honda Transalp 700 Vs Suzuki V-Strom 650

Δημοσίευση από panisk στό Τρι Jan 25, 2011 9:09 am

Μάκη πες του να κάνει ένα test ride ΚΑΙ στα 2. Άλλο το στατικό και άλλο το ...τσουλιτό! Εκεί φαίνονται τα κιλά.

MakisRC51
    Global Moderator
    Global Moderator

Αριθμός μηνυμάτων: 5271
    Ημερομηνία εγγραφής: 10/11/2010
    Τόπος: Βέλο Κορινθίας

Δημοσίευση από MakisRC51 στό Τρι Jan 25, 2011 9:40 am

Δεν υπαρχει αυτη η προοπτικη απο τα μαγαζια εδω για test ride σε τετοιες μοτοσυκλετες (σε κανα παπι ή σκουτερ 125 υπαρχει).

Καποια στιγμη, οταν κι ο φιλος θα ειναι πιο κοντα στην αγορα του και στην κατασταλαξη της γνωμης του, θα το δρομολογησουμε κι αυτο.

Προς το παρον, η κουβεντα γινεται με καθαρα δικη μου πρωτοβουλια, μιας κι ο φιλος δεν εχει μεγαλη εμπειρια σε τετοιες μοτοσυκλετες και θα ηθελα η κουβεντα μας να τον βοηθησει να παρει σωστα κριτηρια πρωτα και μετα να κανει το test ride και τελικως την αγορα του.

Στο κατω κατω η τελικη αποφαση ειναι καθαρα δικη του.

surfer
    Μικρός εξερευνητής
    Μικρός εξερευνητής

Αριθμός μηνυμάτων: 60
    Ημερομηνία εγγραφής: 12/09/2010
    Τόπος: Αθήνα

Δημοσίευση από surfer στό Τετ Jan 26, 2011 3:19 am

Καλησπέρα σε όλους.

Ο Παναγιώτης με καλυψε πλήρως σε όσα έγραψε για το 700 και το 650.
    Η ουσία είναι να τα οδηγήσεις και τα δύο και να δεις ποιός σου κάθεται καλύτερα.
    Κριτίρια
    1 Ποιό σου αρεσει εμφανισιακά
    2 Γιατί χρήση το θέλεις
    3 Θα το κρατήσεις χρόνια ή σε ενα χρόνο θα το πουλήσεις
    4 Να αγοράσεις κάτι για έσενα και όχι για τους άλλους.
    5 ολα αυτά τα φιλτραρεις και κάνε την τελική αγορά.

2 μήνες διαβαζα εψαχνα, εκανα τεστ drive, και τελικά κατεληξα στο 700 γιατί μου αρεσει το design, εχει το cbs ωραίο καντραν κ.α.
    Βέβαια είμαι χρόνια hodakias γιατί έχω και ένα XLS250 Honda 1979

Τελικά είναι τι θα σου κάτσει, όταν πήγα να αγοράσω κράνος το SHoel δεν μου κάθισε καλά στο κρανίο σε σχεση με το Arai ίδια τιμή. Πήρα το arai.
    Γούστα είναι αυτά.

dionisis
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2281
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από dionisis στό Τετ Jan 26, 2011 6:06 am

για εμενα v strom.
    το γιατι δεν το ξερω αλλα αυτην θα επερνα αναμεσα στης δυο.

AGGELOS pireas
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 640
    Ημερομηνία εγγραφής: 28/11/2010
    Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από AGGELOS pireas στό Τετ Jan 26, 2011 8:47 am

Πανο του Μητσο μην μασας 700 και παλι 700 cheers

AGGELOS pireas
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 640
    Ημερομηνία εγγραφής: 28/11/2010
    Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από AGGELOS pireas στό Τετ Jan 26, 2011 8:49 am

AGGELOS pireas έγραψε:cheers
    οπα διορθωση στο ονομα Πανο του Γιαννη μην μασας 700 και παλι 700

Νικόλας
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 6670
    Ημερομηνία εγγραφής: 21/07/2010
    Τόπος: Eλευσίνα

Δημοσίευση από Νικόλας στό Τετ Jan 26, 2011 9:18 am

1. Επειδή ξερω όμως οτι μια μοτό η ότι γενικά καβαλάς πρέπει να το έχεις καβαλήσει για να εκφράσεις άποψη.
    2. Επειδή δεν κατέχω και πολλά από μοτό
    3. Αρα η απόφαση μου θα ηταν καθαρά επηρεασμένη απο την εξωτερική εμφάνιση, ομορφιά και ... προσωπικότητα.
    4. ...όσον αφορά την εμφάνιση λοιπόν είναι και τα δυο , σκ@τά, αποτυχημένα πειράματα σχεδιασμού, κλπ. Τι να πώ, για τον προβολέα της ΤΑ? εχουν γραφτει πολλά, για την κολοβή εξάτμιση? που χάθηκε & το σήμα κατατεθέν της σειράς? Ο μικρότερος εμπρος τροχός? Γιατί του Strom πάει πίσω? με το μπουρί? Η τις απόλυτα τετραγωνισμένες γραμμές σαν ... να μην πώ?
    5. Δεν πά νάχουν προτερήματα η μειονεκτήματα εμένα δεν μου κάνουν κλίκ ούτε να φανταστώ τον εαυτό μου επάνω σε ένα απο τα δύο.
    6. Θα προτιμούσα ενα CBF , έστω και αν θα χρειαζόταν να κάνω κάποιους συμβιβασμούς σε θέματα πεδίου χρήσης.
    7. Γνώμη μου πάντα....

xtz 750
    Junior MotoTrailer
    Junior MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 439
    Ημερομηνία εγγραφής: 31/03/2011
    Τόπος: αθηνα

transalp 700 VS v strom 650

Δημοσίευση από xtz 750 στό Τετ Apr 06, 2011 5:25 am

απο τοτε που η 21 ροδα σε ον οφ εγινε 19 ξενερωσα.τελοσπαντων και το v strom kai to transalp 700 ειναι δυο καλα μηχανακια.ψηφιζω transalp για το ποιο off χαρακτηρα του .το v strom ειναι ποιο ασφαλτινο νομιζω.αν πηγαινα θεσσαλονικη απο εθνικη θα επερνα το v strom.εαν πηγαινα απο χωμα βουνα (χωρις διοδια) στην θεσσαλονικη θα προτιμουσα το transalp 700.

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 11288
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Τετ Apr 06, 2011 5:46 am

Τελικά αν το καλοσκεφτώ, και πάρω υπόψιν και διαδρομές που έκανα μαζί με ΤΑ700 αλλά και V strom διαπιστώνω οτι ούτε το ΤΑ700 είναι τόσο πολύ πια καλύτερο στο χώμα απο το Vstrom, αλλά ούτε και το Vstrom τόσο πολύ πια καλύτερο στην άσφαλτο απο το ΤΑ700.

Ναι έχουν διαφορές, αλλά είναι πολύ μικρές τελικά για τον μέσο αναβάτη. Ο έμπειρος έτσι κι αλλιώς θα κοιτάξει σε κάτι πιο εξειδικευμένο.
    Στο δια ταύτα η επιλογή πέφτει στο ποιο σου κάθεται καλύτερα στο μάτι, και σε ποιο κάθεσαι εσύ καλύτερα πάνω.

dionysis
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 801
    Ημερομηνία εγγραφής: 02/08/2010
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ -ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευση από dionysis στό Παρ Apr 08, 2011 9:07 am

700 αρι γιατι;
    στρομ εχουν ολοι (μα ολοι).
    και αν δεν παινεσεις το σπιτι σου....(τ/α650)

Mythos
    Μικρός εξερευνητής
    Μικρός εξερευνητής

Αριθμός μηνυμάτων: 32
    Τόπος: Alexandroupolis

Δημοσίευση από Mythos στό Παρ Apr 08, 2011 6:03 pm

καλά τώρα σοβαρή συζητηση κανουμε και τα συγκρινουμε... έλεος... το ΤΑ το μονο που εχει στα ''+'' ειναι οτι ειναι ''φεεεετα'' σε ολα του...
    ε, εαν βρεθει καποιος που του αρεσει αυτη η μαλακωσια τοτε θα ειναι ευχαριστημένος.. sorry απο τους κάτοχους αν και αν εφοσον οι ιδιοι ειναι ευχαριστημένοι θα εχουν και τη δική μου αποψη ''γραμμενη''...

cheers mates

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 11288
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Παρ Apr 08, 2011 9:09 pm

Αν τα οδηγησεις και τα δύο θα δεις οτι είναι πολύ σοβαρή η κουβέντα!

Θα εκπλαγείς για τα όσα νόμιζες, και τα όσα ισχύουν πραγματικά για τις δύο μηχανές. Και στην μεταξύ τους σύγκριση, αλλά και στα μεμονωμένα χαρακτηριστικά της κάθε μίας.

MakisRC51
    Global Moderator
    Global Moderator

Αριθμός μηνυμάτων: 5271
    Ημερομηνία εγγραφής: 10/11/2010
    Τόπος: Βέλο Κορινθίας

Δημοσίευση από MakisRC51 στό Σαβ Apr 09, 2011 2:54 am

Mythos έγραψε:καλά τώρα σοβαρή συζητηση κανουμε και τα συγκρινουμε... έλεος... το ΤΑ το μονο που εχει στα ''+'' ειναι οτι ειναι ''φεεεετα'' σε ολα του...
    ε, εαν βρεθει καποιος που του αρεσει αυτη η μαλακωσια τοτε θα ειναι ευχαριστημένος.. sorry απο τους κάτοχους αν και αν εφοσον οι ιδιοι ειναι ευχαριστημένοι θα εχουν και τη δική μου αποψη ''γραμμενη''...

cheers mates

Ελα ρε φιλε........ξερουμε οτι εισαι Apriliακιας.....αλλα το παλικαρι δεν ειναι για Aprilia......και δεν βρισκεις κι ευκολα πολλ/στες εδω στην Κορινθο hehehe hehehe hehehe

Αλλωστε ειναι κοινως αποδεκτο οτι τα Japan (και ειδικα τα Honda) ειναι πολυ πιο χαλαρα απο νευρο και γκαζι απο το εργοστασιο σε σχεση με τα Ευρωπαϊκα......

Ενα ανθρωπος στην ηλικια μου, που η μονη εμπειρια που εχει απο τους δυο τροχου ειναι ενα Innova 125, τι να παρει δηλαδη? RSV4 R?

Ειπαμε να τον βαλουμε χαλαρα στους δυο τροχους.......οχι στο νοσοκομειο hehehe hehehe hehehe

Mythos
    Μικρός εξερευνητής
    Μικρός εξερευνητής

Αριθμός μηνυμάτων: 32
    Τόπος: Alexandroupolis

Δημοσίευση από Mythos στό Σαβ Apr 09, 2011 6:21 pm

Drake Ramore έγραψε:Αν τα οδηγησεις και τα δύο θα δεις οτι είναι πολύ σοβαρή η κουβέντα!

Θα εκπλαγείς για τα όσα νόμιζες, και τα όσα ισχύουν πραγματικά για τις δύο μηχανές. Και στην μεταξύ τους σύγκριση, αλλά και στα μεμονωμένα χαρακτηριστικά της κάθε μίας.

v-strom εχω οδηγησει... ta.. ανεβηκα εκανα κατι μετρα και το εδωσα πίσω... Razz απλά αύτό το ''βουτυρο''μηχανακιειμαιτακανωολαχαλαρα ειμαι σα παπακι δεν το μπορω...sorry...

Υ.Γ. δεν μιλάω για χώμα (ισως το ΤΑ καλύτερο..)

panisk
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2703
    Τόπος: Σε αυτόν τον κόσμο!

Δημοσίευση από panisk στό Σαβ Apr 09, 2011 8:27 pm

Mythos έγραψε:
    Drake Ramore έγραψε:Αν τα οδηγησεις και τα δύο θα δεις οτι είναι πολύ σοβαρή η κουβέντα!

v-strom εχω οδηγησει... ta.. ανεβηκα εκανα κατι μετρα και το εδωσα πίσω... Razz απλά αύτό το ''βουτυρο''μηχανακιειμαιτακανωολαχαλαρα ειμαι σα παπακι δεν το μπορω...sorry...

Υ.Γ. δεν μιλάω για χώμα (ισως το ΤΑ καλύτερο..)

Ήταν τόσο ... αντιπροσωπευτικά αυτά τα μέτρα που οδήγησες για να μπορέσεις να βγάλεις συμπεράσματα ώστε να είσαι τόσο κάθετος στην άποψή σου??? Μήπως θα ήταν καλύτερα να πεις "δεν γουστάρω τη φιλοσοφία του" και όχι να γράψεις σαν να το γνωρίζεις???

Η ώρα είναι Δευ Sep 15, 2014 5:53 pm