Moto Trail

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις κατηγορίες, στις φωτογραφίες, και στα link όλων των δημόσιων συζητήσεων.

Επίσης, με την σύνδεση σας θα μπορείτε να δείτε το φόρουμ χωρίς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε κάθε σελίδα.

Login, to gain access in all forum categories, pictures, and links attached in forum discussions.
ΑΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΤΑ 140km/h ΣΕ ΟΝ ΟΦ556

ΑΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΤΑ 140km/h ΣΕ ΟΝ ΟΦ

Share

faraway
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 1355
    Ημερομηνία εγγραφής: 11/04/2011
    Τόπος: Άρτα

Απ: ΑΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΤΑ 140km/h ΣΕ ΟΝ ΟΦ

Δημοσίευση από faraway στό Σαβ Jun 30, 2012 10:22 pm

Ρε σεις το θέμα είναι "ας συγκρίνουμε την άνεση στα 140 " ,

αυτό το transalp τι δουλειά έχει πάλι εδώ μέσα ? hehehe
    140 φορτωμένο και με άνεση τα βλέπει μόνο άμα έχει μπει μαζί με το τριβάλιτσο στις αποσκευές αεροπλάνου , και ο ιδιοκτήτης του κάθεται άνετα στη bussiness class του αεροπλάνου hehehe

el-Gatto
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 3871
    Ημερομηνία εγγραφής: 27/09/2010
    Τόπος: Σπίτι μου ,είναι ο Δρόμος......

Δημοσίευση από el-Gatto στό Σαβ Jun 30, 2012 11:07 pm

Απ ,οτι εχω καταλαβει απο την μεχρι τωρα μοτοσυκλετιστικη μου εμπειριά ,στα 140 κοντερίσια κμετρα ,ολα τα 600-650 άρια ακομα και τα μονοκυλινδρα ,μπορουν να ταξιδευόυν άνετα.
    Ολα ,εκτος απο τα ΤΑ.(κατα γενικη ομολογια των κατοχων τους > βλ."κουνάει-λυγάει-καίει")

Οσο για το "συγκριτικό" του θέματος ,αν και άστοχο ,πιστευω οτι το Κάππο νικάει αναμφισβήτητα.
    Ο κινητηρας του γουργουριζει νωχελικά στα 140 ,κι ο αναβατης του ειναι τοσο ηρεμος και χαλαρος ,που μπορει να παρει κι εναν υπνακο μεχρι να φτασει. hehehe

XLGeorge
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 733
    Ημερομηνία εγγραφής: 23/06/2011
    Τόπος: Λονδινο, Αθηνα, Τρικαλα

Δημοσίευση από XLGeorge στό Σαβ Jun 30, 2012 11:16 pm

ntinos50 έγραψε:εγω θα πω για το δικο μου τα αλλα δεν τα εχω οδηγησει
    και φορτωμενος και τριβαλιτσος και δικαβαλος αλλα οχι στα 140 μονο για λιγο σε αυτα τα χιλιομετρα εχει ασταθεια στο τιμονι και οσο για τος αερα την παιρνει την μηχανη και τη σηκωνει δευτερο καιει τα αντερα του στα 140 οποτε η καλυτερη ταχυτητα για τριβαλιτσος και δικαβαλος ειναι τα 100-110 και οικονομια και ανεση (αργεις λιγο αλλα πας σιγουρα)

Οταν τετοια γραφουν κατοχοι Transalp, δεν χρειαζεται καν το lobby να βαλει την κασετα - που βεβαια κανανε τον κοπο και την βαλανε εξ'αλλου ο Faraway και ο Gato πιο πανω [You must be registered and logged in to see this image.] (με το συμπαθειο φιλε Ντινο). Σαφως και ενα 1000αρι on-off ταξιδευει πιο ανετα απο πλευρας αποθεματων δυναμης κινητηρα στα 140χμω αλλα με τοσο ταξιδευω παντα κι'εγω με το Τρανσαλπ 650, μονος ή διπλος με σαμαρια και τσαντα πισω - ειναι η καλυτερη ταχυτητα ταξιδιου για το ΤΑ650 με το κινητηρα να δουλευει ομορφα στις 6500σαλ. Με τοσο καιει σχεδον 7 λιτρα, λιγο παραπανω με σαμαρια/αερα, απο κει και πανω αρχιζει να ρουφαει πολυ περισοτερο.

(@Ντινος: μαθε να ρυθμιζεις τις αναρτησεις, αν το φορτωνεις γαϊδουρινα χωρις να σηκωσεις προφορτιση και αποσβεση πισω, μαλλον η ευσταθεια θα παει βολτιτσα. Και ναι, δυστυχως το σηκωμα προφορτισης πισω ειναι *&^(*&^ αλλα πρεπει να μαθει κανεις να το κανει, η Χονδα εχει κανει χοντρο φαουλ να μην εχει τηλεπροφορτιστηρι Neutral ουτε καν στο 700)

el-Gatto
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 3871
    Ημερομηνία εγγραφής: 27/09/2010
    Τόπος: Σπίτι μου ,είναι ο Δρόμος......

Δημοσίευση από el-Gatto στό Σαβ Jun 30, 2012 11:28 pm

XLGeorge έγραψε:

Οταν τετοια γραφουν κατοχοι Transalp, δεν χρειαζεται καν το lobby να βαλει την κασετα -
    hehehe drulling lolnuts2
    Καλώς τον ΧLΓιώργη απ'τα Λονδίνα. hello1
    Καιρο ειχες να εμφανιστεις.
    Εγώ πάντως ,γι'αυτο ποστάρισα.
    Για να μπεις να γραψεις ,να δουμε οτι εισαι καλά. thumps up right
    Πρεπει να'χεις βαλει στο μπουμπιούτελ σου ,καποιο κοκοψίνι ,με ΤΑ-Alerthehehe
    Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Γειά σου ωρε Γιώργη. drinkingcheers

Lobby RULEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ........... coolllll

XLGeorge
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από XLGeorge στό Σαβ Jun 30, 2012 11:58 pm

el-Gatto έγραψε:
    Καλώς τον ΧLΓιώργη απ'τα Λονδίνα. [You must be registered and logged in to see this image.]
    Καιρο ειχες να εμφανιστεις.
    Εγώ πάντως ,γι'αυτο ποστάρισα.
    Για να μπεις να γραψεις ,να δουμε οτι εισαι καλά. [You must be registered and logged in to see this image.]
    Πρεπει να'χεις βαλει στο μπουμπιούτελ σου ,καποιο κοκοψίνι ,με ΤΑ-Alert[You must be registered and logged in to see this image.]

Ετσι, ετσι [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] LOLing here [You must be registered and logged in to see this image.]
    Επισης την καλημερα μου κυριε Κωστα - El Gato [You must be registered and logged in to see this image.]

el-Gatto έγραψε:
    Lobby RULEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ........... [You must be registered and logged in to see this image.]

Αυτο εδω μεσα ειναι γνωστο [You must be registered and logged in to see this image.] Αλλα για μενα Transalp RULEZZZZ [You must be registered and logged in to see this image.] Και ελα που δε μπορω να βρω αλλο μηχανακι να κανω αυτα που κανω μαζι του Rolling Eyes Και θελει και λιγο φροντιδα/προδερμ οποτε θυμαμαι, για σημερα εχει μπουζι και πλυσιμο φιλτρου αερα για ναναι ετοιμο για το μεγαλο ταξιδι των διακοπων Γαλλια-Ιταλια-Ελλαδα τελος Ιουλη (με καποιες δυνατες/δυσκολες χωματαδες στις Αλπεις) [You must be registered and logged in to see this image.]

Cheers! [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

dionisis
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2279
    Ημερομηνία εγγραφής: 14/07/2010
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από dionisis στό Κυρ Jul 01, 2012 12:07 am

XLGeorge έγραψε:
    ntinos50 έγραψε:εγω θα πω για το δικο μου τα αλλα δεν τα εχω οδηγησει
    και φορτωμενος και τριβαλιτσος και δικαβαλος αλλα οχι στα 140 μονο για λιγο σε αυτα τα χιλιομετρα εχει ασταθεια στο τιμονι και οσο για τος αερα την παιρνει την μηχανη και τη σηκωνει δευτερο καιει τα αντερα του στα 140 οποτε η καλυτερη ταχυτητα για τριβαλιτσος και δικαβαλος ειναι τα 100-110 και οικονομια και ανεση (αργεις λιγο αλλα πας σιγουρα)

Οταν τετοια γραφουν κατοχοι Transalp, δεν χρειαζεται καν το lobby να βαλει την κασετα - που βεβαια κανανε τον κοπο και την βαλανε εξ'αλλου ο Faraway και ο Gato πιο πανω [You must be registered and logged in to see this image.] (με το συμπαθειο φιλε Ντινο). Σαφως και ενα 1000αρι on-off ταξιδευει πιο ανετα απο πλευρας αποθεματων δυναμης κινητηρα στα 140χμω αλλα με τοσο ταξιδευω παντα κι'εγω με το Τρανσαλπ 650, μονος ή διπλος με σαμαρια και τσαντα πισω - ειναι η καλυτερη ταχυτητα ταξιδιου για το ΤΑ650 με το κινητηρα να δουλευει ομορφα στις 6500σαλ. Με τοσο καιει σχεδον 7 λιτρα, λιγο παραπανω με σαμαρια/αερα, απο κει και πανω αρχιζει να ρουφαει πολυ περισοτερο.

(@Ντινος: μαθε να ρυθμιζεις τις αναρτησεις, αν το φορτωνεις γαϊδουρινα χωρις να σηκωσεις προφορτιση και αποσβεση πισω, μαλλον η ευσταθεια θα παει βολτιτσα. Και ναι, δυστυχως το σηκωμα προφορτισης πισω ειναι *&^(*&^ αλλα πρεπει να μαθει κανεις να το κανει, η Χονδα εχει κανει χοντρο φαουλ να μην εχει τηλεπροφορτιστηρι Neutral ουτε καν στο 700)

7 λιτρα ειναι λιγα δηλαδη με 140 χιλιομετρα?
    δεν θελω να τα συγκρινω αλλα στο περιπου παντα εμενα που ειναι 750 με 140 χιλ.δεν περνα τα 4,5 σε επαρχιακα ορεινα κοματια.αντε λοιπον να ανεβασει και αλλο μισο λιτρο με δυο ατομα,και αλο μισο με βαλιτσες παμε 5,5.

αρα το 1000 ειναι το ιδανικο γιατι σιγουρα θα καιει λιγοτερα και αν οχι τα ιδια.
    αλλα θα εχεις ομως και πολλα προτερηματα που με το 650 δεν θα τα εχεις.

faraway
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 1355
    Ημερομηνία εγγραφής: 11/04/2011
    Τόπος: Άρτα

Δημοσίευση από faraway στό Κυρ Jul 01, 2012 12:44 am

Τα 140 που τα βλέπεται στο κοντέρ του TA , και χαίρεστε ?? hehehe hehehe

XLGeorge
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από XLGeorge στό Κυρ Jul 01, 2012 12:46 am

dionisis έγραψε:
    7 λιτρα ειναι λιγα δηλαδη με 140 χιλιομετρα?
    ..
    αρα το 1000 ειναι το ιδανικο γιατι σιγουρα θα καιει λιγοτερα και αν οχι τα ιδια.
    αλλα θα εχεις ομως και πολλα προτερηματα που με το 650 δεν θα τα εχεις.

Οχι βεβαια, σχεδον 7 λιτρα δεν ειναι λιγα σε σχεση με συγχρονα ψεκαστα μηχανακια. Αλλα απο την αλλη εγω το βρισκω σχετικα αποδεκτο, αντε ναναι 1 λτ / 100 χμ παραπανω απο τ'αλλα. Και φυσικα ενα 1000αρι ταξιδευει αλλιως, πολυ πιο ανετα απο αποθεματα δυναμης αλλα ελα που χανει πολυ στα δυσκολα χωματα (το 990Adv εξαιρειται αλλα αυτο εχει αλλα κουσουρια). Οπως εχω ξαναγραψει, και αυτη τη φορα θα το υπογραμισω κιολας Laughing, αν κανεις εχει Τρανσαλπ 600/650 και δεν εκμεταλλευεται τις δυνατοτητες του στο χωμα (adventure riding, travel enduro κλπ), τοτε για μενα εχει λαθος μηχανακι, τελεια. Θα μπορουσε να παρει ενα VStrom, ενα TA700 ή και κατι πιο street (CBF, Diversion, Bandit, κλπ) και να παψει να παραπονιεται Wink

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει ενα μηχανακι που τα κανει ολα - και αυτο ειναι θεμα για αλλο ενδιαφερον thread. Γι'αυτο εχω και το VFR να ταξιδευω αρχοντικα με 160-180χμω (και το οποιο καιει μονο 6.8 λτ / 100 στα συνεχη 160αρια, λιγο πριν μπει το VTEC) και να ορμαω σε στροφιλικια τυπου Μπραλου/Αρτεμισιου Cool

Και για να ξαναρθω στο θεμα μετα την "εκδρομη", ναι ενα 1000αρι on-off ταξιδευει καλυτερα αλλα τρωει κανεις το βαρος στη μαπα στην πολη/δυσκολα, ξεχναει το εντουραδικο χωμα και δεν ειναι και παπι στην πολη.

ΚΩΣΤΑΣ58
    Μικρός εξερευνητής
    Μικρός εξερευνητής

Αριθμός μηνυμάτων: 48
    Ημερομηνία εγγραφής: 23/06/2012
    Τόπος: THESSALONIKI

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ58 στό Κυρ Jul 01, 2012 1:52 am

What a Face Κλαλησπερα σε ολους σας.Λοιπον σας εβαλα ενα θεμα που ολοι ειπατε την αποψη σας με ενδιαφερον την διαβασα.Ολοι σας ξεχασατε ομως οτι εβαλα μαζι και μια ΜΗΧΑΝΗ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟ ΧΤΖ ΤΕΝΕΡΕ 660.Ολοι με τα χιλιαρα ον οφ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ με το ΤΡΑΝΣΑΛΠ.Σιγουρα ολα τα χιλιρια ειναι ποιο ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ μονο στην ΕΘΝΙΚΗ αλλα για εκει εγω προσωπικα ημουν κατοχος ενος ΜΠΑΝΤΙΤ 600 το 2001 ΤΑΞΙΔΕΥΣΑ ΙΤΑΛΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΤΙΤ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΝ ΟΦ ΧΙΛΙΑΡΙ.Φυσικα εγω προσωπικα εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμιση στα ΚΑΠΟΝΟΡΝΤ ΧΙΛΙΑΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΣΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ.Επισης αν θελω κατι σε πιο ελαφρυ χιλιαρι και καλυτερο απο ολα σε βατο χωματοδρομο και ταχυτερο απο ολα στην εθνικη θα αγοραζα ΤΗΝ ΓΚΑΤΖΙΒΑ ΝΑΒΙΚΕΙΤΟΡ 1000.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ 600-650 ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΧΤΖ ΤΕΝΕΡΕ 660 ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΦΩΡΤΟΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ.ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΥΣΗ ΠΑΡΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΟΜΟΤΙΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΨΙΟΥΣ ΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΣ. santa

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 11237
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Κυρ Jul 01, 2012 2:14 am

lolnuts3 lolnuts3 lolnuts3 lolnuts3 lolnuts3

Δεν υπάρχει αυτο το νήμα! hehehe

XLGeorge
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από XLGeorge στό Κυρ Jul 01, 2012 2:44 am

ΚΩΣΤΑΣ58 έγραψε: ΤΑΞΙΔΕΥΣΑ ΙΤΑΛΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΤΙΤ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΝ ΟΦ ΧΙΛΙΑΡΙ.
    ...
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΝΣΑΛΠ 600-650 ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΧΤΖ ΤΕΝΕΡΕ 660 ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΦΩΡΤΟΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ.

Πεστα, πεστα [You must be registered and logged in to see this image.] ελα ρε Κωστα58 να σε κερασω μπυρες [You must be registered and logged in to see this image.]

Και πουσαι Γατε, προχθες στο δρομο για τη δουλεια πηρα εναν με Tenere660XTZ που εκανε τον γρηγορο, ο konkost μου ειπε οτι μαλλον θατανε κουλαδι αλλα δε νομιζω [You must be registered and logged in to see this image.] Τον εκνευρισα τοσο που ο τυπος περασε ενα κοκκινο για να μου φυγει What a Face και εκει σταματησα [You must be registered and logged in to see this image.]

Billanti
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 4129
    Τόπος: Γαλάτσι

Δημοσίευση από Billanti στό Κυρ Jul 01, 2012 3:37 am

Εσύ ήσουν ρε Γιώργο;
    Με πήρε χτες ο Γάτος τηλέφωνο και ήταν να σκάσει.
    Είχε μείνει λέει από βενζίνη και έσπρωχνε το μηχανάκι 2 ώρες.
    Μέχρι και με κόκκινο λέει πέρασε για να μην κόβει φόρα και κουραζόταν
    να σπρώχνει.
    Το χειρότερο λέει όμως ήταν ότι μπροστά του ήταν ένας ψηλός με ΤΑ 650
    που νόμιζε ότι κάναν κόντρες και ήταν όλο χαρά που τον περνούσε! lolnuts3

XLGeorge
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από XLGeorge στό Κυρ Jul 01, 2012 5:22 am

Billanti έγραψε:Εσύ ήσουν ρε Γιώργο;
    να σπρώχνει.
    που νόμιζε ότι κάναν κόντρες και ήταν όλο χαρά που τον περνούσε! [You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] Γεια σου ρε Μπιλλαρε, οι μπυρες δικες μου την επομενη που θα σε δω [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
    [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

Billanti
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 4129
    Τόπος: Γαλάτσι

Δημοσίευση από Billanti στό Κυρ Jul 01, 2012 5:23 am

hehehe hehehe
    drinkingcheers drinkingcheers

dionisis
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2279
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από dionisis στό Κυρ Jul 01, 2012 5:42 am

Billanti έγραψε:Εσύ ήσουν ρε Γιώργο;
    να σπρώχνει.
    που νόμιζε ότι κάναν κόντρες και ήταν όλο χαρά που τον περνούσε! lolnuts3

ε τωρα δεν εισαι κομπλεξικος? lolnuts2

Η ώρα είναι Παρ Aug 22, 2014 2:33 pm