Moto Trail

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις κατηγορίες, στις φωτογραφίες, και στα link όλων των δημόσιων συζητήσεων.

Επίσης, με την σύνδεση σας θα μπορείτε να δείτε το φόρουμ χωρίς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε κάθε σελίδα.

Login, to gain access in all forum categories, pictures, and links attached in forum discussions.

Παχύμετρο - Μικρόμετρο

Share

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 11288
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Παχύμετρο - Μικρόμετρο

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Παρ Μαϊος 13, 2011 10:34 am

Κοίταζα το μάνουαλ της μοτοσυκλέτας χθες και διάβαζα γενικώς όταν είδα οτι ακόμη και για το περτσίνωμα της αλυσίδας δίνει πόσο πρέπει να ανοίξουν τα περτσίνια σε χιλιοστά μετρημένα με παχύμετρο. Ελεγε 5.65 mm +0.15mm (απόκλιση). Εγω όταν περτσίνωσα το έκανα με το μάτι και μου φάνηκαν ακριβως όμοια, αλλά λέω "δεν τα μετράω και με το παχύμετρο για να δω πως τα πήγα;"

Όταν την έβαζα πρόσεξα να σφιγγω σιγα σιγα και να βλέπω αν συνέχιζε να παίζει η αλυσίδα ελεύθερα. Αν τα έσφιγγα πολύ θα μάγκωνε σε εκείνο το σημείο ή μπορεί και να έκανε ρωγμή το περτσίνι όπως είδα σε κάποιες φωτο στο νετ. Στις μετρησεις που έκανα βρηκα οτι στο ένα περτσίνι ξέφυγα κάποια μικρά του χιλιοστού κοντεύοντας στα 5.90mm ενω στο άλλο περτσίνι ήμουν στα 5.10 mm (άρα θέλει λίγο ακόμη σφίξιμο).

Λεπτομέρειες θα μου πείτε. Μιλάμε για μικρά του χιλιοστού! Αλλά αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορα όταν έχεις 200χλμ στο κοντέρ νομίζω.

Το μικρόμετρο πάλι αρχισα να το χρησιμοποιώ όταν ξεκίνησα να μετράω τις δισκόπλακες. Κάποιος τότε μου είχε πει οτι είναι λάθος να μετραμε τις δισκόπλακες με παχύμετρο γιατι πιάνει πάτω στην πατούρα και μας δίνει απο λίγο λάθος, εως και πολύ λάθος μέτρηση. Με το που αγόρασα μικρόμετρο κατάλαβα πόσο δίκιο είχε. Το μικρόμετρο μετράει το εσωτερικό της δισκόπλακας. Εκεί δηλαδή που πιάνει το τακάκι και ξύνει. Στο σωστό σημείο!

Αυτα τα δύο εργαλεία για εμένα είναι απο εκείνα που δεν πρέπει να λείπουν απο καμία εργαλειοθήκη γενικώς. Είναι φθηνά, και πολύ πολύ χρήσιμα για ένα σωρό δουλειές.

Παρακάτω θα βρείτε τον τρόπο που κάνουν μετρήσεις τα δύο εργαλεία:

Παχύμετρο

Μικρόμετρο

Υ.Γ Σε όσες αλυσίδες έχω αλλάξει σε συνεργείο (όλες δηλαδή ως τωρα), και σε όσες αλλαγές δισκόπλακων (αρκετες πριν αρχισω να ασχολούμαι), δεν είδα ποτε κάποιον μάστορα να χρησιμοποιεί ούτε το ένα ούτε το άλλο. Εβλεπαν αν θέλει αλλαγή η δισκόπλακα με το μάτι (αφου κόντευε να γινει φλούδα!) και το περτσίνωμα της αλυσίδας γινόταν επίσης με το μάτι. Ετσι για την ιστορία...

Νικόλας
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 6672
    Ημερομηνία εγγραφής: 21/07/2010
    Τόπος: Eλευσίνα

Απ: Παχύμετρο - Μικρόμετρο

Δημοσίευση από Νικόλας στό Παρ Μαϊος 13, 2011 8:12 pm

Σωστός,thumps up right αρα πάμε για νέες αγορές, αν και προηγείται ένα μικρό ροπόκλειδο για να συμπληρώσει το ''μεγάλο''. Κοστος θυμάσαι? Εχω δεί και ψηφιακά παχύμετρα αλλά εκτός απο ακριβά φοβάμαι οτι είναι και ευαίσθητα.

konkost
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2910
    Ημερομηνία εγγραφής: 15/07/2010
    Τόπος: Αθηνα

Δημοσίευση από konkost στό Παρ Μαϊος 13, 2011 8:49 pm

ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΗΚΩΝ ΜΕ ΠΑΧΥΜΕΤΡΟ
    [You must be registered and logged in to see this link.]

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Παρ Μαϊος 13, 2011 10:34 pm

Νικόλας έγραψε:Σωστός,thumps up right αρα πάμε για νέες αγορές, αν και προηγείται ένα μικρό ροπόκλειδο για να συμπληρώσει το ''μεγάλο''. Κοστος θυμάσαι? Εχω δεί και ψηφιακά παχύμετρα αλλά εκτός απο ακριβά φοβάμαι οτι είναι και ευαίσθητα.

Παχύμετρα έχω βρει απο 5 ευρω κάτι κινέζικα, εως όσο μπορείς να φανταστείς. εγώ πήρα ένα inox "καλό κινέζικο" στα 14 ευρω (έχει και μια πενταετία όμως). Καλά τα ηλεκτρονικά, αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Ενα πέσιμο να φάνε και μπορεί να δείχουν άλλα αντι άλλων.

Απο μικρόμετρα, το πιο φθηνό έχει κανα 15 ευρω και για κάτι ποιοτικότερο πάς κοντά στα 50ευρω. Πάρε το φθηνό. Wink

AGGELOS pireas
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 641
    Ημερομηνία εγγραφής: 28/11/2010
    Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από AGGELOS pireas στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 1:53 am

Παιδια σχετικα με το μικρομετρο νομιζω οτι ειναι υπερβολη
    Δεν χρειαζομαστε τοσο ακριβια
    Αυτο μετραει δεκατα του χιλιοστου πχ το παχος μιας λαμαρινας την διατομη ενος συρματος για περιεληξη πουχρειαζοντε αρκετη ακριβια τωρα για τον δισκο του φρενου
    τοσο πλλη ακριβια scratch scratch

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2093

Δημοσίευση από bros400pgm στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 2:18 am

AGGELOS pireas έγραψε:Παιδια σχετικα με το μικρομετρο νομιζω οτι ειναι υπερβολη
    Δεν χρειαζομαστε τοσο ακριβια
    Αυτο μετραει δεκατα του χιλιοστου πχ το παχος μιας λαμαρινας την διατομη ενος συρματος για περιεληξη πουχρειαζοντε αρκετη ακριβια τωρα για τον δισκο του φρενου
    τοσο πλλη ακριβια scratch scratch

Δεν ειναι τοσο θεμα ακριβειας στην δισκοπλακα, ειναι θεμα κατασκευης του μικρομετρου ωστε να μπορεις να την μετρησεις. Συνηθως οι τελειωμενες δισκοπλακες, εχουν στην εξωτερικη τους διαμετρο ενα νυχι, το οποιο εχει παχος οσο ειχε ολη η δισκοπλακα καινουρια (επειδη δεν παταει το τακακι εκει για να την φαει). Δυστυχως, τα συνηθισμενα παχυμετρα δεν μπορουν εκ κατασκευης να μετρησουν την δισκοπλακα.

Υπαρχει βεβαια τροπος, αλλα ας μην το αναλυσουμε εδω hehehe

AGGELOS pireas
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 641
    Ημερομηνία εγγραφής: 28/11/2010
    Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από AGGELOS pireas στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 6:21 am

Χωρις να θελω να μπω σε πολλες λεπτομεριες το παχυμετρο μπροστα στην μυτη
    ειναι πιο κλειστο, πιο μεσα αφηνει ενα κενο .Νομιζω οτι μπορεις να μετρησεις
    εκει, αλλιως εχει στο πισω μερος μια σα βεργα που μετρας το βαθος του δισκου
    και στις δυο μεριες της πλακας ξεχωριστα μια την φορα Very Happy Very Happy
    Αυτα πιστευω οτι υπαρχουν στα περισοτερα παχυμετρα Very Happy Very Happy

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 6:37 am

το παχύμετρο δεν είναι πιο κλειστό στην μυτη. Είναι ενιαία η κάθε πλευρά του και ολόισια.Με την βέργα,ναι, μπορείς να μετρήσεις την δισκόπλακα βάζοντας την βέργα μέσα σε μια τρύπα απο την δισκόπλακα. Για όλα υπάρχουν τρόποι να κάνουμε την δουλειά μας. Και με χάρακα ακόμη μπορούμε να πάρουμε πάχος υπο προυποθέσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι η καλύτερη λύση.

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από bros400pgm στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 6:48 am

Μπορεις να βαλεις 2 παξιμαδια σε καθε πλευρα της δισκοπλακας και να μετρησεις το παχος. Επειτα, απο αυτο το νουμερο αφαιρεις το παχος των 2 παξιμαδιων και βρισκεις το παχος της δισκοπλακας. Ευκολο.
    Για πιο ακριβεια παρε μικρομετρο που θα σου χρειαστει και οταν θα ρυθμισεις βαλβιδες coolllll

konkost
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2910
    Τόπος: Αθηνα

Δημοσίευση από konkost στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 7:08 am

bros400pgm έγραψε:
    Για πιο ακριβεια παρε μικρομετρο που θα σου χρειαστει και οταν θα ρυθμισεις βαλβιδες coolllll
    Αν η ρυθμιση γινεται με καπελοτα coolllll

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από bros400pgm στό Σαβ Μαϊος 14, 2011 7:15 am

konkost έγραψε:
    Αν η ρυθμιση γινεται με καπελοτα coolllll

Mιλαμε για σοβαρα μηχανακια Κωστα hehehe hehehe hehehe hehehe hehehe hehehe

ps. Για το δικο του (μας) ελεγα thumps up