Moto Trail

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις κατηγορίες, στις φωτογραφίες, και στα link όλων των δημόσιων συζητήσεων.

Επίσης, με την σύνδεση σας θα μπορείτε να δείτε το φόρουμ χωρίς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε κάθε σελίδα.

Login, to gain access in all forum categories, pictures, and links attached in forum discussions.

Εν οψη του service των 24000 χλμ!!!

Share

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 634
    Ημερομηνία εγγραφής: 01/08/2010
    Τόπος: Θεσσαλονίκη

Εν οψη του service των 24000 χλμ!!!

Δημοσίευση από pkiriakos στό Παρ Mar 18, 2011 11:43 pm

Φίλοι μου καλημέρα.Εν οψη του sevice των 24000 χλμ θα ψωνίσω τα αναλώσιμα μου απο εδώ : [You must be registered and logged in to see this link.] .

Θέλω λοιπόν μεταξύ των κλασσικών να αλλάξω :

1. λάδια στην εμπρόσθια ανάρτηση(τι μάρκα λάδι να πάρω και τι νούμερο??)

2.αντιψυκτικό(νομίζω οτι πρέπει να αναμείξω αυτούσιο αντιπηκτικό υγρό (100%)σε αναλογία 50 % / 50 % αλλά με τι νερό??Επιτραπέζιο μεταλλικό η απεσταγμένο σε αναλογία 50%?? Πείτε μάρκα και τύπο.)

3.Υγρά φρένων(DOT 4 αλλά τι μάρκα??)

Μοντέλο : Honda varadero ΜΚ 3 2007 (ABS)

Παρακαλώ επιλέξτε τα παραπάνω αναλώσιμα απο τον παραπάνω προμηθευτή (tradewind) επειδή μόνο αυτον γνωρίζω και είναι καλός επαγγελματίας ή προτείνεται κάποιον εσείς να τα αγοράσω ολα απο αυτόν.Αναμένω προτάσεις και τυχόν αναλυτικές οδηγίες εαν υπάρχει στα γραφόμενα μου κάποιο λάθος.Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2093
    Ημερομηνία εγγραφής: 15/07/2010

Απ: Εν οψη του service των 24000 χλμ!!!

Δημοσίευση από bros400pgm στό Παρ Mar 18, 2011 11:49 pm

service manual εχεις?

ps. υγρα ψυγειου λεει αντικατασταση στα 24000χλμ ή εχεις συμπληρωσει χρονια?

konkost
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2720
    Τόπος: Αθηνα

Δημοσίευση από konkost στό Σαβ Mar 19, 2011 12:24 am

pkiriakos έγραψε:Φίλοι μου καλημέρα.Εν οψη του sevice των 24000 χλμ θα ψωνίσω τα αναλώσιμα μου απο εδώ : [You must be registered and logged in to see this link.] .

Συμβουλεψου το manual της μηχανης σου σχετικα με την ποσοτητα και το ιξωδες και αναλογα πραξε Η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις κατα γραμμα το manual Ειδικα οσον αφορα την ποσοτητα Παντως και με τα δυο (ιξωδες, ποσοτητα) μπορεις να "παιξεις" (αλλα χωρις υπερβολες)αλλα δεν θα στο συμβουλευα! Οτι μαρκα υδραυλικο λαδι για αναρτηση και να βαλεις δεν θα δεις διαφορα στην πραξη και για νορμαλ χρηση

2.αντιψυκτικό(νομίζω οτι πρέπει να αναμείξω αυτούσιο αντιπηκτικό υγρό (100%)σε αναλογία 50 % / 50 % αλλά με τι νερό??Επιτραπέζιο μεταλλικό η απεσταγμένο σε αναλογία 50%?? Πείτε μάρκα και τύπο.)
    Για την αναλογια συμβουλεψου και παλι το manual Νερο απεσταγμενο
    Ή μηπως απιονισμενο?(δεν ξερω την διαφορα τους!)

3.Υγρά φρένων(DOT 4 αλλά τι μάρκα? ?)
    Οτι να'ναι Μικρη σημασια εχει για "τυπικη" οδηγηση του βαραντερο Σιγα μην καταλαβεις διαφορα! Καλη εξαερωση μονο και αλλαγη καθε δυο χρονια

Παρακαλώ επιλέξτε τα παραπάνω αναλώσιμα απο τον παραπάνω προμηθευτή (tradewind) επειδή μόνο αυτον γνωρίζω και είναι καλός επαγγελματίας ή προτείνεται κάποιον εσείς να τα αγοράσω ολα απο αυτόν.Αναμένω προτάσεις και τυχόν αναλυτικές οδηγίες εαν υπάρχει στα γραφόμενα μου κάποιο λάθος.Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Σαβ Mar 19, 2011 1:58 am

Το εγχειρίδιο της μοτό δεν αναγράφει κάτι περισσότερο για το αντιπηκτικό εκτός απο την αναλογία 50/50.Αυτούσιο αντιπηκτικό υγρό και νερό.Τώρα για την εμπρόσθια ανάρτηση απολύτως τίποτα.Αν δεν βρώ απαντήσεις θα ρωτήσω την μαμά χόντα αν και στους Έλληνες δεν εχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη.Δεν γνωρίζω αν εχει κάποιος το τεχνικό εγχειρίδιο που εχουν οι εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί και αν αυτό απαντά σε τέτοιου είδους ερωτήσεις.Συμπληρωμένα ετη η μοτό εχει 2,5 (αγορασμένη τον οκτ 2008).Ευχαριστώ.

strofakias
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2713
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/07/2010
    Τόπος: παντου

Δημοσίευση από strofakias στό Σαβ Mar 19, 2011 2:22 am

να πω την προσωπικη μου αποψη..(τι ακολουθω εγω)
    λαδια επιλογης μου(motorex 15-50)
    φ.λαδιου αποκλειστικα γνησιο(ο λογος οτι στα ιμητασιον η θα εχουν λιγοτερες τρυπες η πιο μικρες)
    αντιψυκτικο εβαλα γνησιο(φτηνο ειναι)
    και υγρα φρενων επισης φτηνα ειναι η οποιαδηποτε επιλογη κανεις σε dot4(γνωμη μου επωνυμη μαρκα)
    οσο αναφορα το μπροστινο αν δεν εχεις αλλαξει ελατηρια μπροστα βαλε πιο χοντρο λαδακι (αναφερει το manual μονο αλλαγη λαδιου και οχι αντικατασταση τσιμουχων εφοσον δεν χανουν)
    γνωμη μου παντα και
    εσυ αποφασιζεις thumps up

υ.γ αν θυμαμε καλα αναφερει και ελεγχο βαλβιδων.σε μενα εχουν αλαχτει 2 καπελωτα(οπως και σε αρκετους σε vara ιδιο)

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 10903
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Σαβ Mar 19, 2011 2:42 am

pkiriakos έγραψε:Φίλοι μου καλημέρα.Εν οψη του sevice των 24000 χλμ θα ψωνίσω τα αναλώσιμα μου απο εδώ : [You must be registered and logged in to see this link.] .

3.Υγρά φρένων(DOT 4 αλλά τι μάρκα??)

1. Οτι και να πάρεις με την χρήση που (ξέρω οτι) κάνεις δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά.
    Για το νούμερο συμβουλέψου το μάνουαλ της μηχανης και βάλε το προτεινόμενο. Οποιαδήποτε αλλαγή κάνεις (ακόμη και αν κατα τύχη είναι προς το καλύτερο) θα έχει ως αποτέλεσμα να σου φανεί διαφορετική η μηχανή πάντως.

2. Ομοιως και εδώ δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μάρκα, απλώς να μην πας σε αυτά που έχει το Alex pak ή το Praktiker. Εχει δύο τύπους αντιψυκτικού στην αγορά. Εναν με έτοιμη αναλογία μίγματος, και έναν στο οποίο προσθέτεις εσύ νερό. Τωρα για το νερό, ξέρω απλώς οτι είναι το ίδιο που αγοράσουμε για να βάλουν στα ατμοσίδερα οι γυναίκες μας. Απιονισμένο το λένε...απεσταγμένο το λένε, θα σε γελάσω.

3.DOT 4 ότι μάρκα θέλεις εσύ. Βρες μια επώνυμη και χτύπα τα. Δεν είναι μείζονος σημασίας η μάρκα στα υγρά φρένων. (Εγώ βάζω Μοτορεξ, απλά επειδη τέτοια βρίσκω εδώ. Μια χαρα είναι)

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2093

Δημοσίευση από bros400pgm στό Σαβ Mar 19, 2011 2:55 am

strofakias έγραψε:
    φ.λαδιου αποκλειστικα γνησιο(ο λογος οτι στα ιμητασιον η θα εχουν λιγοτερες τρυπες η πιο μικρες)
    αντιψυκτικο εβαλα γνησιο(φτηνο ειναι)

Για καντο λιγο λιανα αυτο με το φιλτρο.......... ποιες τρυπες?

ψυκτικο και γνησιο νομιζω δεν υπαρχει hehehe Προφανως τα εμπορευεται καποια εταιρια και κολανε την φιρμα ΗΟΝΔΑ........ Αλλα επιμενω, προς τι η βιασυνη για αλλαγη..... το λεει το μανιουαλ?

omega
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2778
    Ημερομηνία εγγραφής: 12/07/2010

Δημοσίευση από omega στό Σαβ Mar 19, 2011 2:55 am

Περί διαφοράς απιονισμένου και απεσταγμένου νερού και καταλληλότητας για πρόσμιξη με αντιψυκτικό.
    [You must be registered and logged in to see this link.]

Μικρή και κατατοπιστική κουβέντα.

strofakias
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2713
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/07/2010
    Τόπος: παντου

Δημοσίευση από strofakias στό Σαβ Mar 19, 2011 3:00 am

επειδη ομως το απεσταγμενο νερο αφεινει αλα το καλυτερο απ ολα για μιξη ειναι ο αναλατος ορος(νοσοκομειου hehehe )ασ μην μπουμε ομως τοσο βαθεια

omega
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2778
    Ημερομηνία εγγραφής: 12/07/2010

Δημοσίευση από omega στό Σαβ Mar 19, 2011 3:11 am

strofakias έγραψε:επειδη ομως το απεσταγμενο νερο αφεινει αλα το καλυτερο απ ολα για μιξη ειναι ο αναλατος ορος(νοσοκομειου hehehe )ασ μην μπουμε ομως τοσο βαθεια
    Διάβασα ότι το φαρμακευτικό είναι το καλύτερο γιατί είναι διπλο-τριπλο απεσταγμένο!!!.

Billanti
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 4116
    Ημερομηνία εγγραφής: 14/07/2010
    Τόπος: Γαλάτσι

Δημοσίευση από Billanti στό Σαβ Mar 19, 2011 4:40 am

omega έγραψε:
    strofakias έγραψε:επειδη ομως το απεσταγμενο νερο αφεινει αλα το καλυτερο απ ολα για μιξη ειναι ο αναλατος ορος(νοσοκομειου hehehe )ασ μην μπουμε ομως τοσο βαθεια
    Διάβασα ότι το φαρμακευτικό είναι το καλύτερο γιατί είναι διπλο-τριπλο απεσταγμένο!!!.
    Εγώ τέτοιο βάζω στην μύτη μου όταν βουλώνει(χωρίς πλάκα)!! hehehe

dionisis
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2265
    Ημερομηνία εγγραφής: 14/07/2010
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από dionisis στό Σαβ Mar 19, 2011 5:30 am

τοτε οταν θα κανω σερβις στην μιχανη θα παω σε κανα νοσοκομειο.
    η στον ευαγγελισμο η στο λαικο θα δω ποιο θα εφημερευει τοτε hehehe

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Σαβ Mar 19, 2011 6:05 am

dionisis έγραψε:τοτε οταν θα κανω σερβις στην μιχανη θα παω σε κανα νοσοκομειο.
    η στον ευαγγελισμο η στο λαικο θα δω ποιο θα εφημερευει τοτε hehehe

Καλή ιδέα.Θα το πράξω κι εγώ. Cool

Η ώρα είναι Τετ Apr 23, 2014 2:06 pm