Moto Trail

Συνδεθείτε, για να έχετε πρόσβαση σε όλες τις κατηγορίες, στις φωτογραφίες, και στα link όλων των δημόσιων συζητήσεων.

Επίσης, με την σύνδεση σας θα μπορείτε να δείτε το φόρουμ χωρίς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε κάθε σελίδα.

Login, to gain access in all forum categories, pictures, and links attached in forum discussions.

GIVI MAXIA E 52 (χρειάζομαι την άποψη σας)!!!

Share

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 634
    Ημερομηνία εγγραφής: 02/08/2010
    Τόπος: Θεσσαλονίκη

GIVI MAXIA E 52 (χρειάζομαι την άποψη σας)!!!

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τρι Mar 15, 2011 7:00 pm

Πρίν μια δεκαετία αγόρασα μεταχειρισμένη την παραπάνω βαλίτσα απο Ζώγα (μεταχειρισμένα ανταλακτικά).Είναι η τρίτη μοτό που αλλάζει και μέχρι τούδε πολύ ευχαριστημένος.

Πρίν απο λίγο καιρό μου έσπασε το ενα κόκκινο κλειδάκι.Οκ λέω φυσιολογική φθορά και παίρνω να χρησιμοποιήσω το εφεδρικό δεύτερο κόκκινο κλειδάκι.

Το παίρνει ο γιός μου στα μαγικά μικρά του χεράκια και το σπάει κι αυτό.Ευτυχώς είχα κι ενα τρίτο κομπογιαννίτικο φτιαγμένο σε κλειδαρά της γειτονιάς και κατάφερα να ανοίξω την βαλίτσα.Τηλεφωνώ εδώ : [You must be registered and logged in to see this link.] και παραγγέλνω μια κλειδαριά.21 ευρώ με τα μεταφορικά (13+Cool.

Αλλάζω την κλειδαριά και ως δια μαγείας εμφανίζεται αλλο πρόβλημα σαν την παροιμία ¨αμα ραγίσει το γυαλί δεν κολλάει¨ή "ενός κακού μύρια έπονται".Αυτήν την στιγμή δεν ασφαλίζει το χερούλι μεταφοράς και μένει συνέχεια ανοικτό.

Έλεγξα τον μηχανισμό και την ασφάλεια που ασφαλίζει το χερούλι και φαίνεται σαν να εχει πάρει μπόσικα η ασφάλεια ή και ολος ο μηχανισμός.

Τηλεφωνώ εκ νέου στην παραπάνω διεύθυνση για να ρωτήσω πόσα χρήματα κοστίζει καινούριος ολος ο μηχανισμός και περιμένω να ακούσω την τιμή να περνάει τα 100 ευρώ μιάς και μόνο η κλειδαριά κόστισε απο μόνη της 14 ευρώ.Η απάντηση??

45 ευρώ και αναρωτιέμαι πως γίνεται αυτό??Ξαναρωτώ λοιπόν τον κύριο¨κύριε καταλάβατε καλά ??Ζητώ ολον τον μηχανισμό.Απάντηση : ¨Μάλιστα κύριε ολον τον μηχανισμό και με κλειδαριά επάνω".

Και λέω απο μέσα μου ¨τι μαλ@κ@ς που είμαι??Πριν παραγγείλω την κλειδαριά ας ρωτούσα πόσο κοστίζει ο μηχανισμός να παραγγείλω εναν να τελειώνω¨.

Ναι αλλά τώρα ρωτώ την γνωμη σας.Αξίζει να αντικαταστήσω τον μηχανισμό με 45 ευρώ οπως μου ανάφερε ο Ξύκης??Μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω μια βαλίτσα οπως αυτήν μεταχειρισμένη με κανά 100αρικο μιας και αυτή εχει πάνω απο δέκα χρονάκια στην πλάτη της και κάποιες γρατζουνίτσες και χτυπηματάκια.

Γιατί 330 για καινούρια δεν δίνω αυτήν την στιγμή.Εχει κάποιος φίλος κάποια καλύτερη άποψη??Γνωρίζει κάποιος κάποιον που να πουλάει βαλίτσα??Καμιά διεύθηνση στο διαδύκτιο να ρίξουμε καμιά ματιά??

Θα ήθελα κάτι εγγυημένο απο κάποιον μέσα εδώ που να εχει δεί κάτι γιατί είδα κάποιες βαλίτσες στο car.gr.Επειδή ομως οι περισσότεροι που τις πουλάν είναι Αθήνα κι εγώ Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να τις δώ απο κοντα.
    Στην Θεσσαλονίκη καμία περίπτωση γνωρίζεται ώστε να μπορώ να την δώ??

Δείτε και ακούω απόψεις : 1. [You must be registered and logged in to see this link.]
    2. [You must be registered and logged in to see this link.] 3. [You must be registered and logged in to see this link.] (αυτή βέβαια δεν είναι η maxia e 52 αλλά αποτελεί μια καλή επιλογή. 3. [You must be registered and logged in to see this link.] 4. [You must be registered and logged in to see this link.] 5. [You must be registered and logged in to see this link.]

Ευχαριστώ φίλοι μου εκ των προτέρων.Την καλησπέρα μου. Very Happy

strofakias
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2740
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/07/2010
    Τόπος: παντου

Απ: GIVI MAXIA E 52 (χρειάζομαι την άποψη σας)!!!

Δημοσίευση από strofakias στό Τρι Mar 15, 2011 7:14 pm

ριξε 1 ματια εδω κυριακο...ειναι παποσαητ αλλα δεν εχεις να χασεις τπτ

[You must be registered and logged in to see this link.]

strofakias
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2740
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/07/2010
    Τόπος: παντου

Δημοσίευση από strofakias στό Τρι Mar 15, 2011 7:20 pm

γενικοτερα αν ψαχνεις για καινουρια googlαρισετο και θα βρεις διαφορες τιμες...απο 230 ευρω και πανω....αλλα αποκλειστηκα θεσσαλονικη δυστηχως δεν ξερω προσωπικα...
    κανεις αλλος παιδια.....?????

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Αριθμός μηνυμάτων: 11407
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/07/2010

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Τρι Mar 15, 2011 7:34 pm

Εγώ θα έφτιαχνα την παλιά πάντως. Βαλιτσα είναι, δεν είναι αναλώσιμο εξάρτημα. Με ένα περασμα σπρεύ θα δείχνει καινούρια, και υποθέτω οτι δεν θα χειαστεί καν να αλλάξεις μηχανισμό. Λίγο πατεντάρισμα θα θέλει για να πατήσει καλά η κλειδαριά. Βαλε μια φωτο να καταλάβουμε τον λόγο που δεν κλείνει.

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τρι Mar 15, 2011 7:39 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις.Μάλλον σε μεταχειρισμένη θα καταλήξω.Απο την προηγούμενη μεταχειρισμένη είμαι πολύ ευχαριστημένος.Αλλωστε ενα κομμάτι πλαστικό 200 και 300 ευρώ νομίζω οτι είναι πάρα πολλά για τους δύσκολους καιρούς που ζούμε.Δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς.Στην μοτοσυκλέτα ειδικά ειμαι της φιλοσοφίας ¨καινούριο και γνήσιο μαμά¨.Αλλά πράγματα που δεν επηρεάζουν την λειτουργεία της οπως κάγκελα,μπαγκαζιέρες κ.α τέλος μόνο μεταχειρισμένα και φυσικά σε άριστη κατάσταση.

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τρι Mar 15, 2011 7:43 pm

Drake Ramore έγραψε:Εγώ θα έφτιαχνα την παλιά πάντως. Βαλιτσα είναι, δεν είναι αναλώσιμο εξάρτημα. Με ένα περασμα σπρεύ θα δείχνει καινούρια, και υποθέτω οτι δεν θα χειαστεί καν να αλλάξεις μηχανισμό. Λίγο πατεντάρισμα θα θέλει για να πατήσει καλά η κλειδαριά. Βαλε μια φωτο να καταλάβουμε τον λόγο που δεν κλείνει.

Απόστολε δεν είμαι καλός με τις φωτό αλλά θα το παλέψω οταν πάω να την πάρω γιατί την εχω και σταθμευμένη 500 μέτρα μακρυά.Τώρα οσο για το πατεντάρισμα εμένα προσωπικά μου φαίνεται βουνό.Ισως για κάποιον άλλον φίλο πεδιάδα.Θα δούμε.Δεν αποκλείω την περίπτωση της επισκευής.Ευχαριστώ πάντως.

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Τρι Mar 15, 2011 7:50 pm

Καβάλα την μηχανή την Κυριακή και έλα.Εγώ με τις πατέντες τα πάω καλα...
    Πάρε και τον άλλον τον χαμένο...ξέρεις ποιον λέω, αυτόν με το βαραντέρο που θέλει να το δώσει για να πάρει GS τώρα που κάνει κακές παρέες. hehehe

Δεν υπόσχομαι οτι θα καταφέρουμε να την φτιάξουμε, αλλά καφέ θα πιούμε!

bros400pgm
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2093
    Ημερομηνία εγγραφής: 15/07/2010

Δημοσίευση από bros400pgm στό Τρι Mar 15, 2011 7:56 pm

Εφοσον ειναι μαυρη-στο χρωμα του πλαστικου, παρε και ενα πιστολι θερμου αερα και περασε την μια..... θα εκπλαγεις με την αλλαγη

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τρι Mar 15, 2011 8:01 pm

Drake Ramore έγραψε:Καβάλα την μηχανή την Κυριακή και έλα.Εγώ με τις πατέντες τα πάω καλα...
    Πάρε και τον άλλον τον χαμένο...ξέρεις ποιον λέω, αυτόν με το βαραντέρο που θέλει να το δώσει για να πάρει GS τώρα που κάνει κακές παρέες. hehehe

Δεν υπόσχομαι οτι θα καταφέρουμε να την φτιάξουμε, αλλά καφέ θα πιούμε!
    Κατ αρχάς GS δεν παίρνει γιατί μόλις έκανε λίγο παρέα μαζί τους αλλαξε γνώμη.Κατα δεύτερον και μόνο που προσφέρθηκες με φτάνει.Θα το εχω υποψιν μου.Εχω και τρία μωρά τώρα.Δεν ξέρω αν το ξέρεις εχω δίδυμα οπότε οι μετακινήσεις μου λίγο δυσκόλεψαν.Εναν καφέ θα τα καταφέρουμε σίγουρα κάποια στιγμή να πιούμε.Λίγο να χαλαρώσω.

Drake Ramore
    Administrator
    Administrator

Δημοσίευση από Drake Ramore στό Τρι Mar 15, 2011 8:06 pm

Να τα χαίρεσαι...και εύχομαι ακόμη τρία (αν αντέχεις!) hehehe
    Όποτε θέλεις έρχεσαι, μια ωρίτσα και κάτι είμαστε. Wink
    Φαντάσου στην Αθηνα θέλουν τόση ώρα για να πάνε απο τον έναν Δήμο στον παραδίπλα! tongue!!!

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τρι Mar 15, 2011 8:27 pm

Ετσι ακριβώς είναι.Θα τα πούμε κάποια στιγμή και απο κοντά.

omega
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2992
    Ημερομηνία εγγραφής: 12/07/2010

Δημοσίευση από omega στό Τρι Mar 15, 2011 9:46 pm

Προσωπικά δεν θα άλλαζα την κλειδαριά Κυριάκο.Δεν είναι όλοι οι κλειδαράδες το ίδιο.Έχω φτιάξει αρκετά κλειδιά για Civi και ποτέ δεν είχα παράπονο.
    Τώρα για το χερούλι.Επειδή το πρόβλημα είναι χαρακτηριστικό στις Maxia και παρουσιάστηκε σε φίλους πάλεψέ το μόνος σου ή με κάποιον που του αρέσει να ασχολείται.Μην σκορπάς χρήματα αδερφέ.Άν δεν βρεις φιλαράκι,άσε το κι ας πετάει..

Γνώμη μου.

ntinos50
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2347
    Ημερομηνία εγγραφής: 23/07/2010
    Τόπος: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ntinos50 στό Τρι Mar 15, 2011 10:38 pm

μετα απο πεσιμο εχω και γω το ιδιο προβλημα την ανοιξα και εχει σπασει το πλαστικο που κραταει το χερουλι πηγα να παρω και δεν εχει φερει ακομα εχω κανει παραγγελια και οταν τα φερει θα παω νατα παρω και θα τα φιαξω μονος ολη η ιστορια κανει 5 ευρα απο την givi στην μηχαλακοπουλου αν θες οταν ερθει να σου παρω και σενα

omega
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Αριθμός μηνυμάτων: 2992
    Ημερομηνία εγγραφής: 12/07/2010

Δημοσίευση από omega στό Τρι Mar 15, 2011 10:47 pm

ntinos50 έγραψε:μετα απο πεσιμο ...
    .. αν θες οταν ερθει να σου παρω και σενα
    thumps up right ρε Κωστή..

pkiriakos
    MotoTrailer
    MotoTrailer

Δημοσίευση από pkiriakos στό Τετ Mar 16, 2011 7:20 am

omega έγραψε:Προσωπικά δεν θα άλλαζα την κλειδαριά Κυριάκο.Δεν είναι όλοι οι κλειδαράδες το ίδιο.Έχω φτιάξει αρκετά κλειδιά για Civi και ποτέ δεν είχα παράπονο.
    Τώρα για το χερούλι.Επειδή το πρόβλημα είναι χαρακτηριστικό στις Maxia και παρουσιάστηκε σε φίλους πάλεψέ το μόνος σου ή με κάποιον που του αρέσει να ασχολείται.Μην σκορπάς χρήματα αδερφέ.Άν δεν βρεις φιλαράκι,άσε το κι ας πετάει..

Γνώμη μου.

Κλειδαριά άλλαξα και εβαλα της GIVI.21 ευρώ με τα μεταφορικά.Μαζί φυσικά ήρθαν και τα δύο κλασσικά γνωστά κόκκινα κλειδάκια.Την καλημέρα μου.

Η ώρα είναι Παρ Oct 31, 2014 9:31 pm